Од записите за Манастирот „Св. Мала Богородица“ во Сливница, Преспа – Успение на Пресвета Богоридица

УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА Со почетоците    на    христијанството    Црквата    одобрила    да    се    празнува    денот    Успение на…

Мицевски ја презеде од Данев координацијата со пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

Пратеникот Драган Данев денеска на неговиот партиски колега и пратеник Никола Мицевски му ја предаде функцијата…

Заев: Македонско-грчката комисија ќе почне да работи откако ќе се ратификува Договорот од Преспа во двете земји

Заедничкиот македонско-грчки комитет на експерти на Македонија и Грција не може да почне со работа пред…

Русковска: Помирувањето не го сфаќам како амнестија

Обвинителката за организираниот напад на Собранието на 27 април 2017, Вилма Русковска, смета дека поднесениот предлог-закон…

Сојузот на извидници доби пизнание „Повелба на Република Македонија“

Претседателот Ѓорге Иванов вечерва на Сојузот на извидници на Македонија му го додели признанието „Повелба на…

Заев на Регионалниот безбедносен самит во Тирана

Премиерот Зоран Заев денеска ќе учествува на Самитот за регионална интерконекција и безбедност, што ќе се…

Османи во посета на Атина, во Скопје ќе се врати со првиот лет од атинскиот до скопскиот аеродром

Со средба со алтернативниот министер за надворешни работи на Грција задолжен за европски прашања, Јоргос Катругалос,…

Интеграциите извесни, напредокот во реформите потврден во Дуинг бизнис

Македонија напредува, интеграциите се извесни, а  Дуинг бизнис ја рангираше земјава на високо 10. место во…

ВМРО-ДПМНЕ со една пратеничка група, нов координатор Никола Мицевски

Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ вчерашната седница ја посвети на актуелната дневно политичка и економска состојба во…

СЈО: Замрзнат имот на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ

По барање на ова Јавно обвинителство, судија на претходна постапка на Основен суд Скопје 1 донесе…