МОТ завршува со „Црнила ремикс“ – хип-хоп изведба на драмата од Коле Чашуле

Со премиера на „Црнила ремикс“ – хип-хоп претстава според мотиви на класичното драмско дело од Коле…

Во сабота на референдумот ќе гласаат 1.859 болни и немоќни лица

За референдумот на 30 септември за гласање се пријавени 1.859 болни и немоќни лица во 69…

Алексов: МОСТ со 1.500 набљудувачи ќе го покрива референдумот

Извршниот директор на МОСТ Дарко Алексов во интервју за МИА истакнува дека граѓанската асоцијација ќе го набљудува…

Објавени добитниците на државната награда „11 Октомври“

Проф. д-р Драги Михајловски, преведувач и писател, Ристо Лазаров, писател и новинар, Петре Арсовски, актер и проф. д-р…

Заев:Бошњаците се нераздвоен дел од богатството во нашата мултикултурна држава и концептот „Едно општество за сите“

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска упати честитка до припадниците на бошњачката заедница во Република…

Османи: Македонија неповратно се движи кон полноправно членство во ЕУ

Македонија неповратно се движи кон полноправно членство во ЕУ и од овој пат нема враќање назад,…

Адеми: Црквата Св.Ѓорѓи од Курбиново е исклучителен примерок на културното наследство сочувано на тлото на нашата држава

Црквата Свети Ѓорѓи од Курбиново претставува исклучителен примерок на културното наследство сочувано на тлото на нашата…

АНА-МПА ги праша Грците колку добро ја познаваат ПЈРМ

Грчката државна новинска агенција АНА-МПА квизот што редовно го објавува на својот официјален сајт овој пат…

Бошњаковски: Владата ќе следи и ќе реагира на лажните вести на социјалните мрежи за молкот

Владата за време на молкот пред референдумското изјаснување на 30 септември ќе ги следи информациите што…

ССМ: Работниците треба да го искористат своето право на глас

Сојузот на синдикати на Македонија денеска преку соопштение го изнесе својот став за претстојниот референдум. Од…