Прв неформален состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ во Киев

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел денеска ги покани министрите за…

Велика Британија испраќа околу 200 дополнителни војници во КФОР по ескалацијата на тензиите на Косово

Велика Британија ќе испрати околу 200 дополнителни војници во КФОР по зголемувањето на тензиите во северниот…

Турција ги бомбардира курдските бунтовници во Ирак поради бомбашкиот напад во Анкара

Турското Министерство за одбрана синоќа соопшти дека ги бомбардирале курдските бунтовници во северен Ирак поради бомбашкиот…

Ердоган: Турција веќе ништо не очекува од ЕУ

Турција веќе не очекува ништо од Европската унија, на чија врата чека 40 години, изјави денеска…

Макрон ќе прави реконструкција на француската Влада

Францускиот претседател Емануел Макрон вчера ги смени министрите за образование и за здравство, како дел од…

Руска воена вежба во Црното Море

Руските сили изведоа воена „вежба“ во северозападниот дел на Црното Море, соопштија утринава локалните власти, додавајќи…

МНР на ЕУ не го поддржаа барањето на Турција да ја одмрзне својата кандидатура за членство во Унијата

Министрите за надворешни работи на Европската унија постигнаа договор за повторно ангажирање околу Турција но поставија…

Новоформираниот парламентарен состав во Грција положи свечена заклетва

Во присуство на претседателката на Грција, Катерина Сакеларопулу, на премиерот Кирјакос Мицотакис и министрите од Владата,…

САД ги предупредуваат европските земји дека Русија ги заобиколува санкциите

САД ги предупредија европските земји за методите со кои Русија ги избегнува санкциите со увоз на…

Американска амбасада: Изборите во северно Косово се одржаа во согласност со уставните и законските правила

Амбасадата на САД во Косово синоќа соопшти дека изборите во четири северни општини се одржале во…