Германски медиуми тврдат дека САД на Русија и понудиле 20 отсто од територијата на Украина во замена за мир, Белата куќа демантира

Шефот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) Вилијам Барнс наводно му понудил на Киев „мир во…

Павел повика на неограничена воена помош за Украина

Новоизбраниот претседател на Чешка, Петар Павел, кој е поранешен генерал на НАТО, изјави дека не треба…

Зеленски: Украина заслужува оваа година да почне преговори за членство во ЕУ

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека неговата државата заслужува да ги почне преговорите за членство…

Грушко: Русија не планира враќање во Советот на Европа

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Александар Грушко смета дека Советот на Европа веќе не е организација…

Вучиќ најави дека Србија можеби ќе мора да воведе санкции кон Русија

Србија можеби ќе мора да воведе санкции кон Русија, им порача претседателот Александар Вучиќ на парламентарните…

Лавров: Сакаме конфликтот да заврши, но ќе одговориме на испраќањето западно оружје во Украина

Русија сака конфликтот во Украина да заврши, но ќе одговори на испраќањето западно оружје во Киев,…

Филипче: Можни ограничувања од есен, да се постигне колективен имунитет од 80 отсто

Вакцинацијата не е задолжителна, но во исто време размислуваме да воведеме некакви ограничувања од септември или…

Османи во Софија на разговори со Захариева за Акцискиот план

Министерот за надворешни работи Бујар Османи веќе е на пат кон Софија, каде што ќе има…

„ЕВГЕНИКА“ ВО СПАРТА – БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА

  Мерките и средствата за размножување, облагодарување и подобрување на породот, означени се под поимот евгеника. Според…

За признавањето на Република Македонија од САД под нејзиното уставно име

Одлуката на Соединетите Американски Држави (САД) во билатералните односи со Република Македонија да го користи нејзиното…