ВМРО-ДПМНЕ: Ставот за Законот за двојазичност е непроменет

На работните групи во Собранието во кои учествува ВМРО-ДПМНЕ не се разговара за Законот за двојазичност.…

Средба на Мицкоски со францускиот амбасадор Тимоние

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес   (28.02.2018 година) придружуван Генералниот секретар, Игор Јанушев и членот на…

Димовски – Петек: Реафирмирана поддршката на Словенија за членство во НАТО

Потврдена отворената поддршка на Словенија за остварување на стратешките определби на Република Македонија за членство во…

Пробиштип нема да ја зголеми цената на водата за пиење

Општина Пробиштип нема да ја зголеми цената на водата за пиење и покрај тоа што Регулаторната…

АВМУ со активности против родови стереотипи во медиумите

Резултати од истражување на тема „Родот во телевизиските програми за 2017 година“, како и видео и…

Скопје и Атина меѓу оптимизот и реалните опции

Оптимизот и увереноста за можност од скоро решение за името, достоинствено и прифатливо за двете страни,…

Од скопскиот аеродром отстранет и споменикот на Александар Македонски

Од скопскиот аеродром синоќа е отстранет споменикот на Александар Македонски, откако пред неколку дена беше тргнат…

Високи функционери на НАТО и ЕУ во посета на Македонија

Премиерот Зоран Заев денеска ќе се сртене со помошникот на генералниот секретар на НАТО за политички…

Отстранувањето на споменикот на Александар Велики од скопскиот аеродром вест и во Грција

Од доцна синоќа дел од грчките медиуми, започнаа да ја објавуваат веста за отстранувањето на споменикот…

Коѕијас и Бакојани со меѓусебни обвинувања за тајна дипломатија за името

Расправата во грчкиот Парламент, по пратеничко прашање за Албанија од Дора Бакојани до Никос Коѕијас, се…