Груби: Албанската опозиција е целосно ставена во служба на ВМРО-ДПМНЕ

Вицепремиерот Артан Груби за албанската ТВ А2 Си-Ен-Ен изјавил дека речиси сите албански опозиционери во Северна…

Поранешниот претседател Иванов на Светскиот форум за демократија во Берлин

Поранешниот претседател на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов учествуваше на Светскиот форум за демократија во Берлин.…

ИЗБОРИ 2024/Пендаровски, Силјановска Давкова, Таравари, Јакимовски, Ванковска, кандидати за претседател на државата

На ден пред почетокот на рокот за собирање потписи за претседателски кандидати и за пратеници, во…

ИЗБОРИ 2024/Taравари: Изборот на претседател да се прави во Собрание, а не повеќе на избори

Партијата Алијанса за Албанците преку соопштение до јавноста информира дека вонредна прес-конференција одржал претседателот д-р Арбен…

ИЗБОРИ 2024 / Стевчо Јакимовски, кандидат за претседател на ГРОМ

Претседателот на ГРОМ и градоначалник на Општина Карпош Стевче Јакимовски е кандидат на оваа партија за…

ИЗБОРИ 2024/Професорката Гордана Силјановска – Давкова, единствен кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Професорката и пратеничка Гордана Силјановска-Давкова се пријавила на јавниот оглас на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата,…

ИЗБОРИ 2024/Раководството на СДСМ му дава поддршка на Пендаровски за нов мандат за претседател на државата

Раководството на СДСМ попладнево донело одлука да поддржи втор претседателски мандат на Стево Пендаровски.  Партиски извори…

ВМРО-ДПМНЕ апелира законското решение за пасошите што побрзо да се најде на собраниска седница

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција апелира Предлог на Законот за измена на важењето на…

Меѓународен ден на мајчиниот јазик: Македонскиот јазик е цврст столб на нашето општество на кој можеме и на кој треба сите да се потпираме

Јазиците се важни, тие не се само средство за комуникација, туку и интегрална компонента на индентитетот…

На Трамп ќе му биде запленет имот доколку не ги плати 450 милиони долари, одредени со пресуда

Државната обвинителка на Њујорк, Летиша Џејмс, соопшти дека е подготвена да започне процес на конфискација на…