Османи: Малта ќе го преземе претседавњето со ОБСЕ за 2024 година

Министерот за надворешни работи и претседавач со ОБСЕ Бујар Османи информира дека на Подготвителниот состанок и…

Османи на Регионалниот форум на Унијата за Медитеранот во Барселона

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска во Барселона ќе учествува на Регионалниот форум на Унијата…

Министерот Спасовски во работна посета на Брисел 

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска ќе допатува во работна посета на Брисел, во чии…

Сиамисис: Повторно ќе почне да функционира нафтоводот Солун – Скопје

По десет години неактивност, отворен е патот за одново ставање во функција на нафтоводот Солун –…

Се договараат пролетни избори и Изборен законик согласно ОБСЕ/ОДИХР, опозицијата не сака техничка влада

Пролетни избори во еден циклус и договор за Изборен законик согласно забелешките на ОБСЕ/ОДИХР, најавија вчера…

Осми Меѓународен фестивал за духовни и хумани вредности „Богородичен Покров“ од утре до 1 декември  

Осмо издание на Меѓународниот филмски фестивал за културни, духовни и хумани вредности  „Богородичен Покров“ ќе се…

Денков: Бугарија нема други барања кон Северна Македонија освен договореното во „францускиот предлог“

Сакам јасно да кажам дека во моментов Бугарија нема никакви други барања кон Северна Македонија, освен…

Бугарија со закани, притисоци и поткуп во обид за асимилација на македонската заедница во Албанија

Истражувачката програма „Inside Story“ на албанската телевизија Топ чанел емитуваше истражувачка сторија за тоа како Бугарија…

Земјите од поранешна Југославија мора да се соочат со ужасите од минатото или ризикуваат да се вратат во конфликт, вели функционер од Советот на Европа

Неуспехот на земјите од поранешна Југославија да се справат со нивното насилно минато има катастрофални последици…

Наместо тензии потребен мир и дијалог – порачаа од Скопје лидерите на НАТО сојузниците од регионот

Не постои директна воена закана кон некоја од земјите во регионот, но постојат причини за загриженост…