Владата ги прати до Собранието предлозите за нови министри и заменици

Предлозите за новите членови во Владата синоќа се пратени во Собранието на РМ – Рената Дескоска е кандидат за министер за правда, Арбер Адеми за министер за образование и наука, Афас Адеми за министер за култура и Бардул Даути кандидат за министер без ресор.

– Владата доцна синоќа по 69. седница го прати во Собранието на РМ предлогот  за нови владини членови откако успешно завршија  разговорите за зголемување на владината коалиција, рече на прес-конференција портпаролот Миле Бошњаковси.

Дополнително, премиерот Зоран Заев до Собранието за именување заменици-министри ги пратил предлозите: Андреј Жерновски – кандидат за заменик-министер во Министерството за надворешни работи, Асим Муса – во Министерството за здравство, Ѓонул Бајрактар – за Министерството за труд и социјална политика и Садик Бекири – предлог за заменик-министер во Министерството за транспорт и врски.

Во Собранието се пратени и оставките кои треба да бидат констатирани – за Билен Салији, министер за правда, Рената Дескоска, министер за образование и наука и Роберт Алаѓозовски, министер за култура.

Од Владата во Собранието вчера се пратени и оставките на замениците-министри – Арта Точи од МНР, Гоце Чакаровски од Министерството за здравство, Арбер Адеми од МОН, Елмир Азири од Министерството за труд и социјална политика и Ремзи Мехмети, заменик-министер за транспорт и врски.

Бошњаковски информираше и дека ТВ-дуелот помеѓу претседателот на Владата Зоран Заев и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечер ќе почне во  20 часот на Македонската радиотелевизија и ќе трае 90 минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *