Британската премиерка Тереза Меј во официјална посета на Македонија (ДПЛ)

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија.

Церемонијата за добредојде на британската делегација, како што соопшти владината прес-служба, ќе се одвива на платото пред Владата на Република Македонија, по што е предвидена тет-а-тет средба меѓу премиерите Зоран Заев и Меј.

Според програмата за посета на Меј на Македонија, предвиден е и билатерален состанок на македонската и британската владина делегација. 

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери ќе приреди прием во чест на британската премиерка Меј, која, патем, ќе има обраќање. Поканети да присуствуваат на приемот се политичари, функционери, воени лица и идни лидери.

Претходно британската премиерка ќе се сретне со активисти на ЛГБТ заедницата по повод Меѓународниот ден против хомофобија, трансфобија и бифобија.

Тереза Меј во Македонија доаѓа по Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во Софија. Меј е биде првиот британски премиер кој дошол во посета на Западен Балкан по 1999 година, кога во регионот го посети поранешниот премиер Тони Блер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *