ФИНАЛЕ ПРЕД ФИНАЛЕТО ВО ЛЕ

Арсенал и Атлетико Мадрид, екипи во кои најголемиот број љубители на фудбалот гледаат носител на трофејот во ЛЕ, ќе ги одмерат силите во полуфиналето на второто по квалитет европско натпреварување. Ждрепката сакаше овие две екипи да се сретнат во полуфиналето, а во второто полуфинале да играат Олимпик Марсеј и Салцбург.

Секако правило нема. Иако Арсенал и Атлетико се фаворити, или барем онаа која што ќе остане по меѓусебниот дуел, не значи дека Марсеј и Салцбург се без шанси. Напротив, со оглед на тоа што нема да ја имаат фаворитската улога, протисокот ќе се намали, а шансите ќе се зголемат. Секако ќе биде интересно.

Финалето на ЛЕ се игра во Лион на 16. мај.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *