Бразил и Франција градат подморници за да го бранат мирот во Европа и Јужна Америка

Францускиот претседател Емануел Макрон и неговиот домаќин, бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва, во средата го прославија стратешкото партнерство на двете земји со лансирање француско-бразилска подморница во пристаништето Рио де Жанеиро.

На вториот ден од неговата посета на Бразил, Макрон се сретна со Лула во модерното бродоградилиште Итагуаи за лансирањето на третата од серијата од четири подморници со конвенционален погон на француски дизајн.

Двајцата шефови на држави ја истакнаа важноста на ова партнерство.

„Ова ќе им овозможи на нашите две земји, секоја важна на својот континент, да се подготват да се соочат со оваа неволја, без да се грижат за каква било војна, бидејќи ние сме бранители на мирот во секој момент од нашата историја“, рече Лула.

Повикувајќи се – и покрај несогласувањата, особено во однос на Украина – на „истата визија за светот“ на Париз и Бразил, Макрон ги потврди зборовите на Лула: „Големите мирољубиви сили – Бразил и Франција, мора да признаат дека во сè понеорганизираниот свет, понекогаш ние треба да знаеме како да користиме силен јазик за да го заштитите мирот“.

Договорот кој вклучува подморници беше склучен во 2008 година со голема помпа од тогашниот француски претседател Никола Саркози и Лула, кој во тоа време сè уште беше на власт. Покрај продажбата на 50 хеликоптери „Caracal“, договорот вреден 6,7 милијарди евра вклучува и развој на бразилските подморнички капацитети и индустријата неопходна за тоа.

За оваа програма наречена „Просуб“, посветена на заштита на 8.500 километри од брегот на латиноамериканскиот гигант, бразилската морнарица избра да работи со француската поморска одбранбена компанија „Навал груп“.

Покрај тоа, договорот треба да му дозволи на Бразил да ја дизајнира и изгради својата прва подморница за нуклеарен напад, но тој е одложен.

„Фактот што Бразил сака да има пристап до знаење за нуклеарната технологија не е за да војува. Сакаме ова знаење да ги убеди сите земји кои сакаат мир дека Бразил ќе биде на нивна страна“, рече Лула.

Франција, сепак, е многу воздржана за каков било трансфер на технологија во таа област, поради ризикот од ширење на нуклеарното оружје.

За време на посетата, Макрон ќе го отвори Пастеровиот институт во Сао Паоло и ќе го објави францускиот „здравствен пакет“ за Бразил и Латинска Америка, а денеска во главниот град Бразилија ќе разговара со Лула за главните меѓународни прашања.

Макрон и Лула во Амазонската шума најавија и програма за собирање „милијарда евра зелени инвестиции“ за бразилската Амазон и Француска Гвајана.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *