Османи – Столтенберг: Заедничкиот пристап на НАТО и ЕУ во Западен Балкан клучен за регионалната стабилност

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска остварил средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во рамки на работната посета на Брисел.

На средбата, соопштија од МНР, станало збор за актуелните безбедносни предизвици, како и  активностите на НАТО во насока на адаптирање кон новата безбедносна реалност, справување со предизвиците и зајакнување на одбраната и одвраќањето.

Посебен фокус на разговорите биле актуелните состојби во Западен Балкан, како регион од стратешки интерес за Алијансата.

– Блиската координација и заеднички активности на НАТО и ЕУ во Западен Балкан, како и забрзување на европската и евроатлантската интеграција на земјите од регионот претставуваат клучни алатки за консолидирање на регионалната стабилност и затворање на вакуумот за потенцијални дестабилизирачки влијанија од трети страни, нагласил Османи.

Воедно, тој истакнал дека Северна Македонија како кредибилен сојузник, останува посветена во својата определба за придонес кон глобалниот мир, колективната безбедност и стабилноста на регионот. Во таа насока, се осврна на нашиот придонес во мисиите и борбените групи на НАТО, како и определбата за одвојување на два проценти од целокупниот БДП за одбраната.

Во соопштението од МНР посочуваат дека на средбата, стана збор и за руската воена агресија врз Украина, како и поддршката за украинскиот народ, а во тој контекст и беа нагласени и значајните одлуки од неодамнешниот Самит на НАТО во Вилнус, со кои уште еднаш се потврди единството на Алијансата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *