Шекеринска во официјална посета на Турција

Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска престојува во официјална посета на Турција, на покана од турскиот министер за национална одбрана, Нуретин Џаникли.

Во рамки на посетата, Шекеринска, покрај со својот домаќин, ќе има средби и со премиерот Бинали Јилдирим и со министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу, соопшти МО.

На средбите ќе бидат разменети мислења за актуелната ситуација во Македонија и во регионот, како и пошироко, а ќе биде разгледана и досегашната и идната соработка меѓу двете земји.

Ќе стане збор и за заедничките мировни операции, како и за очекувањата од претстојниот самит на НАТО во Брисел и поддршката што ја дава Турција на Македонија на патот кон членството во Алијансата и исполнувањето на стандардите на НАТО.

Шекеринска ќе има средби и во турскиот потсекретаријат за одбранбена индустрија, а ќе посети и неколку воени капацитети.

Официјалната посета на Шекеринска на Турција, истакнуваат од Министерството за одбрана, е потврда на традиционалното пријателство и соработка меѓу двете земји.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *