Османи на средба со новата украинска амбасадорка Лариса Дир

Министерот за надворешни работи Бујар Османи се сретна со Лариса Дир, новоименуваната амбасадорка на Украина во земјава по повод предавањето на копиите од акредитивните писма.

-Ѝ посакав успех во дипломатската мисија, со уверување дека со своето искуство и лични заложби ќе придонесе за понатамошно зајакнување на билатералните односи, објави денеска Османи на неговиот официјален фејсбук профил.

Шефот на дипломатијата воедно ја реафирмирал поддршката од нашата земја за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина и справување со предизвиците од руската агресија

-Северна Македонија со силна поддршка за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина, како и готовност за понатамошна помош во соочувањето со предизвиците од руската воена агресија, се наведува на фејсбук статусот на министерот Османи.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *