Бугарскиот министер за одбрана Заков ја пречека македонската колешка Петровска

Бугарскиот министер за одбрана Драгомир Заков денеска ја пречека министерката за одбрана на Република Северна Македонија Славјанка Петровска, јави дописникот на МИА од Софија.

Посетата на министерката Петровска на Софија, според бугарскиуте медиуми, е продолжение на контактите на високо ниво започнати на почетокот на годината во обид за нормализирање на односите меѓу двете земји во контекст на евроинтеграциите на Република Северна Македонија и ветото наметнато прво од Франција, а потоа и од Бугарија од 2020 година.

Македонското МО соопшти дека Петровска во Софија ќе се сретне со својот бугарски колега, министерот Драгомир Заков, а во бугарското Собрание ќе има средба и со раководството на парламентарната комисија за одбрана.

Таа ќе има средба и со двајца офицери на Армијата на Република Северна Македонија кои во моментов се на високо воено школување на Воена академија „Генерал Ѓорѓи С. Раковски“ во Софија.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *