Ќучук до Заев: Се надевам дека дијалогот со новата бугарска Влада ќе продолжи

Постојаниот известувач на Европскиот парламент за Република Северна Македонија и ко-претседавач со партијата АЛДЕ, Илхан Ќучук, одржа голем бројни состаноци на високо ниво за време на неговата работна посета на Република Северна Македонија. Фокусот на разговорите меѓу двете земји беше обновување на довербата и добрососедските односи со Република Бугарија и процесот на европска интеграција на земјата, јави канцеларијата на бугарскиот европратеник.

-Силно се надевам дека дијалогот со новата бугарска Влада ќе се продолжи што е можно поскоро. Двете страни се посветени на заедничките напори и изнаоѓање заеднички јазик, бидејќи сегашните губитници се граѓаните на Република Бугарија и Република Република Северна Македонија. Во меѓувреме, не смееме да престанеме да промовираме добри примери, бидејќи тие ќе бидат основа за градење добрососедски односи, рече Илхан Ќучук на состанокот со премиерот на Северна Македонија.

Од своја страна, Зоран Заев, исто така, се обедини околу идејата дека треба да продолжиме да ја поддржуваме соработката што е изградена на медиумско, универзитетско и бизнис ниво во последниве месеци, бидејќи добрите примери ги доближуваат нашите народи и ги елиминираат националистичките линии.

Копретседавачот на партијата АЛДЕ наведе неколку примери кои се доказ за успешни заеднички иницијативи меѓу двете земји. Меѓу нив е конкурсот „Македонија и Бугарија – блиски, а далечни“, што се одржува под покровителство на Илхан Ќучук и следната година планира да вклучи и бугарски и македонски студенти. Уште еден пример за соработка меѓу двете земји е договорот потпишан годинава за размена на информации помеѓу БТА и МИА. И во септември, доаѓа состанокот „Време за разговор“, организиран од БТА со поддршка на европратеникот Илхан Ќучук. Настанот ќе се одржи од 20 до 23 септември во Софија и Велико Трново, а ќе присуствуваат Оливер Вархеи – еврокомесар за соседство и проширување, премиер на Република Северна Македонија, Зоран Заев, проф. Владо Бучковски – специјален претставник на Република Северна Македонија за Бугарија, Н.В Цар Симеон Втори и други.

За време на посетата, Ќучук се сретна и со првиот вицепремиер Артан Груби, вицепремиерот Никола Димитров, министерот за надворешни работи Бујар Османи, министерот за здравство Венко Филипче, министерот за локална самоуправа Горан Милевски и лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *