Денес седница на Советот за безбедност

Во Кабинетот на Претседателот „Вила Водно“ денес со почеток во 13:30 часот ќе се одржи седница на Советот за безбедност на Република Северна Македонија.

На седницата, покрај постојаните членови на Советот, на покана на претседателот Стево Пендаровски, ќе присуствува д-р Жарко Караџовски од Комисијата за заразни болести.

По завршувањето на седницата, информираат од прес-службата на Кабинетот на претседателот, Пендаровски ќе даде изјава за јавноста, која ќе биде пренесувана на Јутјуб каналот на шефот на државата.

Во согласност со препораките за заштита од КОВИД-19, се посочува во соопштението, изјавата на претседателот Пендаровски ќе се реализира на отворено на платото пред „Вила Водно“.

Се очекува на седницата да се расправа за евентуално продолжување на вонредната состојба, врз основа на предлог на Владата, која својот став го прецизира на седницата што се одржа вчера попладне.

Министерот Венко Филипче најави дека ќе биде побарано продолжување на вонредната состојба, но не прецизираше дали ќе се бараат нови 30 денови, или помалку.

Вонредната состојба што ја прогласи претседателот Стево Пендаровски на 16 април истекува во сабота. Вонредната состојба поради коронавирусот, првично беше прогласена на 18 март, по што беше донесена уште една одлука за нови 30 дена.

Двете одлуки на претседателот Пендаровски за прогласување вонредна состојба останаа непотврдени од Собранието, поради тоа што тоа беше распуштено.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *