Претседателот Пендаровски во официјална посета на Полска

Претседателот Стево Пендаровски денеска ќе престојува во официјална посета на Република Полска.

Во Варшава, Пендаровски со највисоки државни и воени почести, како што е најавено, ќе биде пречекан од претседателот на Република Полска, Анджеј Дуда, а ќе има и билатерални средби со маршалот на Сејмот, Елжбијета Витек, и со маршалот на Сенатот, Томаж Гроцки.

Предвидено е претседателот Пендаровски да оствари средба со истакнати слависти и македонисти, кои живеат и работат во Полска.

За време на официјалната посета на Република Полска, претседателот Пендаровски ќе биде придружуван од сопругата Елизабета Ѓоргиевска.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *