Утврдена програмата за одбележување на 11 Октомври

Свеченостите по повод одбележувањето на државниот празник 11 Октомври – Ден на народното востание, ќе се одржат во Прилеп, Куманово и Скопје.

Како што соопшти владината Прес-служба, содржините за одбележување на 78-годишнината од Денот на народното востание на македонскиот народ против фашизмот и за македонска државност во Куманово ќе почнат со положување цвеќе на Спомен-костурницата.

Владината делегација во Куманово ќе ја предводи премиерот Зоран Заев, а во нејзин состав ќе бидат вицепремиерот и министер за внатрешни работи Оливер Спасовски, министерот за образование и наука Арбер Адеми и министерката без ресор задолжена за странски инвестиции Зорица Апостолска. Покрај другите содржини, предвидено е обраќање на премиерот Заев.

Во Прилеп свеченостите за одбележување на празникот ќе се одржат пред споменикот на Методија Андонов-Ченто и пред споменикот на Кузман Јосифоски-Питу, како и на Могилата на непобедените. Делегацијата на Владата во Прилеп ќе ја предводи министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, заедно со министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и министерот без ресор задолжен за странски инвестиции Елвин Хасан.

Празничните активности во Скопје ќе почнат со положување цвеќе на Партизанските гробишта во Бутел, а владината делегација во главниот град ќе ја предводи вицепремиерот задолжен за економски прашања и за координација со економските ресори Кочо Анѓушев, а во нејзин состав ќе бидат министерката за финансии Нина Ангеловска, министерот за администрација и информатичко општество Дамјан Манчевски и министерот за економија Крешник Бектеши.

Премиерот Зоран Заев и членови на Владата ќе присуствуваат и на свеченоста во Парламентот по повод доделувањето на високата државна награда „11 Октомври“.

Од владината прес-служба информираат дека на сите свечености по повод одбележувањето на државниот празник 11 Октомври – Ден на народното востание, се поканети членови на Сојузот на борците, дипломатскиот кор во нашата земја и претставници на општествените и граѓанските организации во државата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *