Османи-Шаленберг: Стартот на преговорите со ЕУ ќе значи европски импулс и за целиот регион

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи,  на средбата со Александeр Шаленберг, Сојузен министер за Европа, интеграција и надворешни работи на Република Австрија изрази благодарност за активната австриска поддршка пред претстојниот октомвриски самит на ЕУ, во насока на обезбедување „зелено светло“ од Советот за старт на преговорите со Унијата.

-Особено ги цениме интересот на Австрија, како непосреден сосед на регионот на Западниот Балкан, а особено клучната улога која ја одигра земјата за време на австриското претседателство со ЕУ, период кога земјава оствари најголем напредок во европските интеграции, истакнал Османи на средбата, соопштија од Секретаријатот за европски прашања.

Османи, се додава, го брифираше Шаленберг за актуелностите во земјата и регионот, при што соговорниците се согласија дека клучно за напредокот на земјата и на регионот во периодот пред нас останува стартот на преговорите со Унијата, како чекор поблиску до европската интеграција не само на Северна Македонија, туку и на останатите земји од регионот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *