Претседавачот на Воениот комитет на ЕУ пристигна во посета на земјава

Претседавачот на Воениот комитет на Европската Унија, генерал Клаудио Грацијано, денеска допатува во прва официјална посета на земјава, при што беше пречекан со воени почести пред Министерството за одбрана и Генералштабот, од неговиот домаќин началникот на ГШ на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски.

За време на престојот во Генералштабот и Министерството за одбрана, покрај средбата со генералот Ѓурчиновски, Грацијано ќе се сретне и со министерката за одбрана Радмила Шекеринска, а ќе одржи работен состанок со дел од клучниот персонал во ГШ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *