Изгаснат шумски пожар кај кочанското село Спанчево

Екипи на Територијалната противпожарна единица (ТППЕ) од Кочани претпладнево го локализираа и целосно го изгаснаа шумскиот пожар што вчера попладне избувна во околината на рамничарското село Спанчево и се прошири по падините на Осоговските Планини.

Огнената стихија, потпомогната од ветерот, брзо се проширила во правец на селото Нивичани при што изгореа над 50 хектари нискостеблеста шума, сува трева и друга вегетација. Тешко достапниот и стрмен терен ги оневозможил пожарникарите за брза и ефикасна реакција, а во гаснењето помогнале и вработени во шумската подружница „Осогово“ од Кочани.

– Интервениравме со четири возила и 12 пожарникари за да спречиме огнот да зафати и дел од објектите во селото Нивичани. Огнот бил забележан вчера нешто по 15 часот и успеавме да го локализираме околу полноќ, а рано изутрината повторно бевме на терен и целосно го изгаснавме. Убедени сме дека се работи за подметнат пожар, поради што ќе треба да реагираат и други служби, пред сè во откривањето на сторителот за да се спречат посериозни последици во иднина, истакна Благој Паунов, командир на ТППЕ – Кочани.

Припадниците на ТППЕ – Кочани упатија критика и за општествената одговорност на месното население, затоа што иако пожарот бил видлив, никој од жителите на Спанчево и околните села не ги известил за тоа, туку бил случајно забележан од пожарникар кој во тој момент по друга задача се нашол на терен.

За само две недели ова е втора поголема интервенција на отворен простор за кочанските пожарникари, откако пред десетина дена во голем шумски пожар на Осоговските Планини изгореа над 150 хектари борови, дабови и друг вид стебла.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *