Јовески : Снимката не е од ЈО и нема да ја загрози истрагата за „Рекет“

Јавниот обвинител Љубомир Јовески  изјави дека видео снимката објавена во италијанскиот весник „Ла Верита“ во врска со предметот „Рекет“, не е од извори од обвинителството.

Одговарајќи на прашањето дали оваа снимка може да ја загрози на некој начин истрагата за „Рекет“, тој е деециден дека тоа не може да се случи.

Доколку дојде до судска постапка, појаснува Јивески, доказите, меѓу кои и снимени материјали Обвинителството ќе ги презентира како доказ.

На прашањето дали специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која се спомнува во објавената снимка, ќе биде повикана на разговор, тој посочува дека во обвинителството се повикуваат и ќе бидат повикани сите лица неопходни за истрагата.

Италијанскиот весник „Ла Верита“ денеска во онлајн изданието објави видео од средба на осомничените во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски (Боки 13) и Зоран Милески (Кичеец) со бизнисменот Јордан Камчев.

Во објавеното видео што било снимено во февруари годинава, како што наведува весникот, се гледаат спакувани евра со рачно испишани спецификации на листови хартија, а се слуша и разговор на Јовановски и Камчев за предмет на СЈО во кој ја спомнуваат и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *