Започнува Европското јуниорско првенство во воздухопловно моделарство

Во организација на Воздухопловната федерација на Северна Македонија и прилепскиот клуб „Фил Феникс”, од денеска до 3 август во Прилеп ќе се одржи ФАИ Ф1 Европското јуниорско првенство во воздухопловно моделарство.

Церемонијата на отворање е закажана за во 18.30 часот на градскиот плоштад во Прилеп.

– Натпреварите започнуваат утре, а првиот натпреварувачки ден ќе биде пренесуван во живо со поддршка од МОК ТВ, со цел доближување на спортот до граѓаните. На Европското првенство ќе учествуваат јуниорски репрезентации од 19 држави, со околу 150 јуниори од Европа и светот, изјави Биљана Еверете, генерален секретар на Воздухопловната федерација на Република Северна Македонија.

Македонската јуниорска репрезентација е составена од пет најуспешни јуниори во две категории: Ф1А – модели на слободен лет – Анастасија Пожарска, Зоран Петрески и Симона Тошеск и Ф1Б – модели на моторен погон – Александар Цветановски и Петар Цветановски.

Организаторот “Фил Феникс” од Прилеп десет години по ред успешно ги организира настаните од областа на спортско моделарство, поради што на Северна Македонија и беше доделена организацијата на Европско јуниорско првенство.

 

7 thoughts on “Започнува Европското јуниорско првенство во воздухопловно моделарство

 1. Hey! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?

  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.

  If you know of any please share. Cheers! You can read similar text here: Sklep internetowy

 2. Hi there! Do you know if they make any plugins to
  assist with SEO? I’m trying to get my website to rank for some targeted keywords but I’m
  not seeing very good results. If you know of any
  please share. Cheers! You can read similar blog
  here: Backlink Building

 3. Good day! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my site to
  rank for some targeted keywords but I’m not seeing
  very good gains. If you know of any please share.
  Kudos! You can read similar article here: Where to escape room

 4. I’ve been surfing on-line greater than three hours nowadays, yet I never found any attention-grabbing article like yours. It is lovely price sufficient for me. Personally, if all web owners and bloggers made excellent content as you probably did, the net might be much more helpful than ever before!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *