Река: Имавме заробена држава, ние сме за слобода на гласачот

Кандидатот за претседател Блерим Река, кој доби поддршка од Беса и Алијансата за Албанците, вечерва во Боговиње ја нагласи слободата на гласачот, а не, како што рече,  диктатот на другите партии.

– Вашата присутност во овој голем број, потврдува дека сте против диктатот. Дел сме од едно
време каде владејачките албански партии се против единствениот албански кандидат.
Владеење на поединецот ја приватизира државата. Цели 11 години имавме заробена и
приватна држава, рече Река на средбата со жителите во Боговиње, каде што беше придружуван од лидерите на Алијансата за Албанците и Беса, Зијадин Села и Билал Касами.

– Тука сме за да покажеме дека професорот Река е најдобар избор за сите Албанци. Река со
поддршката на сите Албанци ќе го помине вториот круг и ќе биде победник на овие избори. Покана
кон сите Албанци, Македонци, Роми да гласат за Блерим Река затоа што тој е најдобар
избор и најдобар кандидат за Македонија, истакна Касами.

Според Села, поддршката за Блерим Река е, како што рече, правниот пат кој треба сите да го следиме.- На 21 април продолжуваме кон победата. Сите да го поддржиме Блерим Река, рече Села.

 

One thought on “Река: Имавме заробена држава, ние сме за слобода на гласачот

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *