Димитров во Вашингтон на состанок на министрите за надворешни работи на земјите од НАТО

Шефот на дипломатијата Никола Димитров на 3 и 4 април ќе учествува на состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на НАТО, што ќе се одржи во Вашингтон.

Ова е прв состанок на министерско ниво за надворешни работи на кој што, претставена преку министерот Димитров, нашата држава активно ќе учествува во својство на поканета земја за членство.

Димитров во Вашингтон ќе отпатува на покана на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и американскиот државниот секретар Мајк Помпео, соопшти МНР.

Прославувајќи ја 70 годишнината од формирањето на НАТО Вашингтон ќе биде домаќин на серија пригодни настани и свечености, на кои ќе учествува и Димитров.

Меѓу нив е конференцијата „NATO Engages: The Allianceat 70”, на која Димитров, заедно со неговиот грчки колега Јоргос Катругалос ќе говори на тема „Наследството и иднината на НАТО политиката на отворени врати“, непосредно пред изјавата на потпретседателот на САД, Мајк Пенс.

Се очекува на конференцијата да присуствуваат повеќе од 200 официјални претставници на државите-членки на НАТО. Јубијелот ќе биде симболично одбележан со прием во Andrew W. Mellon Auditorium, каде што во 1949 година бил потпишан Договорот со кој се ставени темелите на Северноатлантската алијанса. Церемонијата ќе биде заокружена со поздравни обраќања на Помпео и Столтенберг.

Работната посета на Вашингтон ќе биде особено збогатена со непосредните средби што министерот Димитров ќе ги оствари со Помпео и Филип Рикер, помошник државен секретар. Се очекува посебно внимание да биде посветено на безбедносните предизвици со кои се соочува Алијансата и придонесот на нашата земја кон глобалната благосостојба.

Во својство на „поканета земја – invitee“, министерот Димитров активно ќе учествува на двете работни сесии, работниот ручек и дискусиите со НАТО сојузниците, посветени на широк спектар на безбедносни дилеми и предизвици пред кои е исправена трансатлантската заедница.

Димитров утре, ден пред официјалниот настан ќе го искористи за работни средби со конгресмени и претставници на државни институции на САД, во насока на остварување поблиска соработка и продлабочување на стратешкото партнерство. За досегашните интегративни достигнувања на нашата држава, Димитров ќе даде осврт во неколку интервјуа и јавни настапи.

 Активниот престој во САД ќе биде заокружен со низа билатерални средби на министерот Димитров со неговите хомолози од земјите-членки на НАТО, што ќе даде свој придонес кон процесот на ратификација на Протоколот за полноправно членство во Алијансата, додаде МНР.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *