Теохаропулос: Во регионот „буре барут во Европа” потребни се политики далеку од национализмот

Претседателот на грчката партија Демократска левица во интервју за грчката новинска агенција АНА-МПА вели дека за да има мир, просперитет и развој во регионот потребни се политики далеку од национализмот и изолацијата. Танасис Теохаропулос, кој минатата седмица во Скопје се сретна со премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев коментира дека средбата била особено конструктивна, јави дописничката на МИА од Атина.

-Господинот Заев е прогресивен социјалдемократски политичар, јасно решен радикално да ги промени работите во неговата земја, далеку од национализми и изолации и овие политики ни се потребни овде во „буре барутот во Европа” за да имаме иднина на мир, просперитет и развој. Затоа, по средбата, јасно сум голем оптимист, вели Теохаропулос.

Лидерот на Демократска левица вели дека на средбата со Заев разговарале за низа теми и бил известен за имплементацијата на ерга омнес во нашата земја и за промената на имињата на институциите, но и за работата на комисиите за ревизија на учебниците и онаа што ќе се формира за трговските ознаки.

-Со господинот Заев разговаравме, не само за прашањата што се поврзани со спроведувањето на Договорот од Преспа, но дополнително доставивме и конкретни предлози за развој на економската соработка и зајакнување на бизнис активностите меѓу нашите земји. Истакнавме дека од сега па натаму клучно е да има верно и успешна имплементација на договорот, на сите нивоа, без враќања назад, вели Теохаропулос за АНА-МПА.

Во однос на шпекулациите што се појавија во Грција за размена на споменици меѓу двете земји, Теохаропулос коментира дека постоеше демант како од министерката за култура на Грција, така и од Владата на Северна Македонија.

-Ако постојат такви прашања се разгледуваат и се решаваат во рамките на комисиите што ги предвидува договорот или од други ад хок комисии, додава претседателот на Демократска левица и коментира дека е потребна поголема сериозност и одговорност од сите, за да не се појавуваат од никаде такви прашања, истакнува Теохаропулос за АНА-МПА.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *