Претседателот на унгарскиот Парламент му изрази сочувство на Џафери поради несреќата

Претседателот на унгарскиот Парламент, Ласло Ковер денеска испрати писмо со сочучство до претседателот на Собранието, Талат Џафери поради сообраќајната несреќа на автопатот Скопје-Тетово, во која загинаа 14 лица, а 39 се повредени.

-Бев длабоко шокиран кога ја добив веста за автобуската несреќа која се случи во северниот дел на Македонија во која имаше голем број жртви. Господине претседателе, од името на сите членови на Парламентот на Унгарија Ве молам да го примите нашето искрено и најдлабоко сочувство за овој тажен настан кој одзеде многу човечки животи, се наведува во писмото на Ковер до Џафери.

-Ја споделуваме тагата со роднините и пријателите на жртвите, додава тој.

Телеграма со слична содржина му испрати и шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто на неговиот колега, Никола Димитров.

-Изразувам длабоко сочувство до оние кои ги загубија блиските во сообраќајната несреќа. Нашите мисли и молитви се со жртвите и нивните семејства во овие тешки времиња и им посакуваме целосно и брзо закрепнување на повредените, се наведува во писмото на Сијарто.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *