Денес се очекува Атина да испрати вербална нота до Скопје

Во текот на денешниот ден, според најавите на алтернативниот шеф на грчката дипломатија, Јоргос Катругалос, се очекува Атина да испрати вербална нота до Скопје во кој ќе информира дека Грција го ратификуваше и Договорот од Преспа и Протоколот за членство во НАТО.

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, во вчерашното интервју за државната агенција АНА-МПА, на прашањето дали од следнава седмица соседната земја ќе биде обврзана да го користи новото име, одговара позитивно и додава дека Договорот од Преспа е јасен во однос на тоа.

„Атина ѝ ја предава штафетата на Скопје“; „Денес во Скопје вербалната нота од Атина- почнуваат нивните обврски“; „Од ПЈРМ и официјално Северна Македонија- ги менуваат таблите“; „Денес Скопје ги менува таблите во Северна Македонија“; „ Подготвени официјалните табли во Скопје со името Република Северна Македонија“; „Од денес се менуваат таблите на границата на Северна Македонија“, се само дел од насловите во онлајн изданијата на грчките медиуми од рано утрово, во врска со последните случувања на релација Скопје- Атина.

-Прашање на денови е промената на уставното име на ПЈРМ во „Република Северна Македонија“, денес Атина до Скопје ќе испрати вербална нота што ќе информира дека од Грција е завршен процесот на ратификација на Договорот од Преспа и Протоколот за членство на ПЈРМ во НАТО, од каде што почнуваат и обврските на Скопје, објави грчката државна телевизија ЕРТ.

Грчките медиуми, од синоќа, ја објавија веста пренесена од нашите медиуми дека се подготвени таблите со новото име.

-Новите официјални табли во Скопје со името Република Северна Македонија се отпечатени и подготвени да се постават во земјата, пишува „Катимерини“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *