Ципрас ј прифати оставката на Каменос од позицијата министер за одбранаа и ќе побара гласање доверба на владата

По повлекувањето на Панос Каменос од коалициската влада, грчкиот премиер Алексис Циприс набргу ќе побара доверба од Парламентот, ова го соопшти Ципрас по завршувањето на средбата со лидерор на Независни Грци, јави дописничката на МИА од Атина.

Во изјава по средбата, Ципрас рече дека Каменос поднел оставка од позицијата министер за одбрана, а тој ја прифатил. И додаде дека ќе ја прифати и секоја друга оставка од редовите на Независни Грци.

Нов министер за одбрана ќе биде началникот на Генералштабот, Евангелос Апостолакис.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *