Писмена реакција за информацијата за Грчки Скај

МАКЕДОНСКАТА АЛИЈАНСА ГО ПОВИКУВА ЗАЕВ ДА ОДГОВОРИ ДАЛИ Е ТОЧНО ДЕКА НИМИЦ ИНТЕРВЕНИРАЛ ДА СЕ ДРЖИ ДО ПРЕСПАНСКАТА СПОГОДБА? АКО Е ТОЧНО, ДАЛИ ТОА ЗНАЧИ ДЕКА СОДРЖИНАТА НА ОВИЕ УСТАВНИ АМАНДМАНИ НЕ Е ПРИФАТЛИВА ЗА ГРЦИЈА?

 

Денес „Катимерини“ објавува дека тврдењето на Заев дека јазикот ќе биде признаен од сите и дека Македонците во Грција ќе изучуваат Македонски јазик, го загрозува Договорот Заев-Ципрас. Претходно, реагираа и алтернативниот министер за надворешни работи Катругалос и Грчкиот Претседател Павлопулос, според Грчките медиуми нивното МНР подготвува и протестна нота до Македонија.

 

ОВА Е ДОКАЗ ДЕКА ТВРДЕЊАТА НА ЗАЕВ, ДИМИТРОВ И ШЕКЕРИНСКА ДЕКА СО НИВНИОТ КУКАВИЧЛАК Е ЗАГАРАНТИРАН МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ СЕ ДРСКА ЛАГА. СО ДОГОВОРОТ ТРЕБА ДА МУ СЕ ИЗБРИШАТ ИСТОРИСКИТЕ КОРЕНИ НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД, ДА СЕ ОБЕЗЛИЧИ И ДА МУ СЕ СМЕНИ ВЕКОВНОТО ИМЕ! ТОА Е ГОРКАТА ВИСТИНА И ТОА АТИНА НИ ГО ПОТВРДУВА!

 

МАКЕДОНСКИ ПРАТЕНИЦИ ОСВЕСТЕТЕ СЕ! НЕ ГО ПРЕДАВАЈТЕ СОПСТВЕНИОТ НАРОД! ЈУЖНИОТ СОСЕД НИКОГАШ НЕМА ДА ПРИЗНАЕ МАКЕДОНСКА ДРЖАВА СО БИЛО КАКВО ИМЕ, НИТУ МАКЕДОНСКИ ИДЕНТИТЕТ! КАЖЕТЕ ДОСТА НА НАЦИОНАЛНИТЕ ПОНИЖУВАЊА!

 

НИКОГАШ СЕВЕРНА! МАКЕДОНИЈА ВЕЧНА!

 

 

                                                                                        Ѓорѓија Џорџ Атанасоски

                                                                                                  Претседател,

                                                                                         МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *