Соопштение, честитка по повод празникот Успение на Пресвета Богородица

Почитувани,
Претседателот на Македонска Алијанса, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, по повод големиот празник Успение на Пресвета Богородица упатува честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, архиепископ Охридски Македонски г. г. Стефан, членовите на Синодот, на ценетото свештенство и монаштво, како и до сите православни верници во Република Македонија и ширум Светот:
„Ваше Блаженство, дозволете ми, Вам лично, на сите верници од православна вероисповед, на членовите на Светиот архијерејски синод и на целото свештенство и монаштво, да Ви упатам искрени честитки по повод големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица.
На овој голем православен Македонски празник ја славиме големата љубов и добродетел на мајката Божја, присетувајќи се на најголемата љубов, мајчинската, која е светлина и патоказ во животот на секој верник. Вознесот на мајката Божја, најдостојната меѓу сите жени и заштитничка на народот кон небото е симбол на големата вера и трпение како духовни вредности кон кои треба да се стреми секој еден верник. Затоа, со силата на нејзиниот благороден лик и со нејзиното свето име, Ви посакувам Вам и на сите православни македонски верници, здравје, љубов и многу благодет во Вашите домови и семејства.
Се верува дека Голема Богородица е заштитничка на бремените жени, на децата и на семејството, како и голем чувар на здравјето. Затоа, Ви посакувам овој празник и Пресвета Богородица да донесе топлина и бериќет во вашите домови, да ги чуваат вашите ближни и да Ве благослови со многу здравје.
Нека ни е за многу години празникот!“

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски
Претседател,
МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *