Соопштение за јавност за пораките на Претседателот на Републиката Ѓорѓе Иванов

Почитувани,

Македонската Алијанса изразува целосна поддршка за пораките кои вчера во својот говор ги испрати Претседателот Ѓорѓе Иванов. Светиот Илинден, 2-ри август датумот кој ги поврзува двата клучни настани од Македонската историја, е вистинската можност да се демонстрира како секој избраник на народот треба да се однесува. Највисока патриотска должност е да се брани Уставот на Република Македонија и да се одбрани наследството кое нашите предци ни го оставија во аманет! Само слаби, уценети и луѓе алчни за гола власт и привилегии, кои знаат каков зулум му прават на својот народ, можат да тврдат дека говор со кој се брани Уставното име е опасен и ја загрозува иднината. Тоа е скандалозно и антимакедонско тврдење! Целата Македонска Дијаспора изразува согласување со повторувањето на ветувањето и ставот на Претседателот на Републиката дека по ниту една цена нема се согласи со кукавичкиот чин и велепредавството на актуелната немакедонска Влада. И јас да сум на местото на Иванов, без никакви дилеми, со чиста совест и исклучиво од патриотски побуди би постапил исто, како што ги уверувам моите браќа и сестри Македонци дека од мојата сегашна позиција како Претседател на Македонската Алијанса до крај останувам посветен на демократската борба за одбрана на светото Македонско име и идентитет. Тоа е борба на нашата генерација!

Во Татковината се ретки политичарите кои навистина го разбираат значењето на положувањето на заклетва и преземање обврска да се штити Државата и Народот. Заедничкото чествување на Илинден во Благоевград, на кое присуствуваше Заев, после која Радев не пропушти да провоцира дека Илинденското востание е Бугарско, е директна потврда за штетноста за Договорот со Бугарија. Иако, Македонскиот народ веќе го одби Договорот Заев – Ципрас, крајно штетните последици од него допрва ќе ги чувствуваме. Тоа народот го гледа и затоа негодува!

Македонската Алијанса го разбира гневот на Македонскиот народ, но истовремено не може да се согласиме и да одобруваме нарушување на јавниот ред и мир, и скандирање на навредливи слогани кон Албанското етничко малцинство. Ваквите погрешни постапки им даваат значење на подмолните тези со кои изродите на Македонскиот народ се обидуваат дополнително да го разделат и уништат Македонското национално ткиво. Заев, Димитров и Шекеринска во обидите да го истуркаат своето велепредавство сакаат да наметнат мислење дека оние кои го бранат Уставното име се мрачни и ретроградни сили, кои наводно по налог на странски сили како Русија и Турција се спротиставуваат на членството на Татковината во ЕУ и НАТО. Еве, јас сум одличен доказ дека тоа се лажни и многу перфидни тези! Јас, Ѓорѓија Џорџ Атанасоски, Македонец со Американски пасош, Републиканец по политичко уверување, близок до администрацијата на Претседателот Доналд Трамп, сакам, и со децении се борам мојата Татковина да стане член на ЕУ и НАТО Алијансата, но не’ со обезличување и бришење на историјата!

ЛАЖЕН РЕФЕРЕНДУМ НЕ ПОМИНУВА! САМО ИЗБОРИ СЕ РЕШЕНИЕ! ЌЕ ИМА НОВА ВЛАДА СПОСОБНА ДА ГИ ОДБРАНИ ИМЕТО И ИДЕНТИТЕТОТ!

Македонија минува низ многу тежок период. Нападната е од внатре и веќе долг период Македонските национални обележја се под закана. Македонскиот народ низ историјата поминал низ многу премрежја, ќе ја издржиме и оваа немакедонска Влада и ќе излеземе посилни од било кога! Убеден сум дека брзо ќе дојде време кога велепредавниците ќе мора да се соочат со сопствената политичка и кривична одговорност!

МАКЕДОНИЈА БИЛА, Е, И ЌЕ ОСТАНЕ МАКЕДОНИЈА!

БОГ ДА ЈА ЧУВА ТАТКОВИНАТА!

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски
Претседател,
МАКЕДОНСКА АЛИЈАНСА

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *