Изет Меџити, Мерита Коџаџику и Кастриот Реџепи ќе дејствуваат како независни пратеници

Доскорешните пратеници на ДУИ, Изет Меџити и Мерита Колчи Коџаџику и пратеникот Кастриот Реџепи, кои најавија…

Ноември краен рок за носење на уставните измени, во спротивно самоблокада

Пленарната седница за уставните измени е закажана за 18 август. Дебатата, согласно Деловникот, може да трае…

Македонската партија во Албанија, МАЕИ в сабота ќе го одржи четвртиот Конгрес

Единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, во сабота, на 29 јули…

Стефанини: Се надеваме на поддршката од пријателска Северна Македонија за кандидатурата на Рим за домаќин на ЕКСПО 2030

Се надеваме на гласовите што ќе ги дадат сите наши пријателски земји, сојузнички земји, на вашиот…

Османи на состанок во Бриндизи со Антонио Тајани, Марија Габриел и Олта Џачка

Шефот на дипломатијата Бујар Османи денеска ќе престојува во работна посета на Италија, каде заедно со…

Маричиќ: Се обидуваме да ја убедиме опозицијата дека ова е вистинскиот чекор

Ние го спроведуваме она што нашето Собрание го усвои минатата година пред отворањето на преговорите. На…

Петровска-Ѓулер: Македонско-турската одбранбена соработка продолжува да се развива

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Истанбул се сретна со нејзиниот турски колега, министерот за…

ДЕЛ ОД ФИНАНСИСКИТЕ АКТИВНОСТИ НА ЛУ ВЛАШО ВО МАКЕДОНИЈА (26)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО – АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“. Се сеќавам и на годината кога…

МАКЕДОНСКОТО ИСЕЛЕНИТВО – ДЕЛ ОД СУДБИНАТА И ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА (29)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ“ ОД СЛАВЕ КАТИН Македонија, татковината на Ѓорѓија-Џорџ Атанасоски е…

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ СПИСАНИЕТО „ПОВОД 62“ КОЕ Е ЗНАЧАЈНО МАКЕДОНСКО ГЛАСИЛО ВО АВСТРАЛИЈА

Неодамна излезе од печат новиот број 62 на списанието „Повод“ за јули 2023 година. Тоа содржи значајни прилози кои се однесуваат на активностите на…