Започнаа подготовките за светската премиера на оркестарската верзија на проектот „Македонисимо“

– Во Стаклената сала на виенскиот „Музикферајн” започнаа пробите пред светската премиера на оркестарската верзија на…

Ердоган: Избори во Турција на 14 мај

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека претседателските и парламентарните избори во земјата ќе се…

Ковачевски-Курти: Скопје го поздравува ЕУ предлогот за нормализирање на односите меѓу Приштина и Белград

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска, на маргините на Економскиот форум кој се одржува во Скопје, имаше средба…

Ковачевски го отвори Скопскиот економски форум: Да не се вртиме кон минатото, туку да се фокусираме на иднината за да ги подобриме нашите економии

Економскиот форум годинава го дочекавме во уште еден голем предизвик, за кој сметаме дека ваквите настани…

Прајс: САД ги поздравуваат разговорите меѓу Белград и Приштина во Брисел

Портпаролот на Стејт департментот, Нед Прајс, синоќа изјави дека САД ги поздравуваат разговорите во Брисел како…

Најмалку 32 загинати и 85 повредени во железничката несреќа во Грција

Најмалку 32 лица го загубија животот, а 85 се повредени во железничката несреќа што се случи…

Вучиќ за европскиот план за Косово: Немаше преговори – рекоа земи или остави

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва се обраќа на националната телевизија РТС по повод европскиот план за…