Ковачевски за Би-би-си: Обезбедивме почеток на преговори со ЕУ со потврден чист македонски јазик и идентитет

Премиерот Димитар Ковачевски во интервју за „HardTalk“ на Би-би-си истакнува дека за стартот на преговорите со…

Апасиев физички нападнат во Благоевград

На отворањето на македонскиот културен клуб, претседателот на Левица – Димитар Апасиев беше физички нападнат од…

ВМРО-Бугарско национално движење го спречи положувањето цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев во Благоевград

По отворањето на македонскиот културен клуб во Благоевград, делегации се упатија кон споменикот на Гоце Делчев…

Отворен македонскиот културен клуб во Благоевград

Културниот момент е тој којшто навистина може да ги зближи народите, да ги надмине разликите, тоа…

Мицкоски од Благоевград: Правото на самоопределување е неприкосновено и загарантирано со сите меѓународни акти

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој денеска заедно со лидерот на Левица присуствува на отворањето на…

Македонскиот клуб во Благоевград се отвари со засилено полициско обезбедување и голем медиумски интерес

Во присуство на засилено полициско обезбедување  во Благоевград се отвараи македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“. Отворањето на…

Азески до европските лидери: Повлечете вистински потези, одржете го бизнисот на Западен Балкан и отворете перспектива

Европските лидери мора да разберат дека на балканскиот бизнис му е преку глава да биде понижуван,…

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ БРОЈОТ 58 НА СПИСАНИЕТО „ПОВОД“ ВО СИДНЕЈ

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј го објави списанието „Повод“ број  58 за септември 2022 година. Тоа се…

МАКЕДОНСКИТЕ ПРАВОСЛАВНИ ЦРКОВНИ ОПШТИНИ И ЦРКВИ ВО КВИНСЛEНД И ЈУЖНА АВСТРАЛИЈА (22)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ“ (ВТОР ДЕЛ) НА СЛАВЕ КАТИН Македонските православни цркви и црковни општини во Австралија се…

УПИС ВО УЧИЛИШТЕТО „КОЧО РАЦИН“ ВО СЕЛО ТРЕБЕНИШТЕ (8)

ДЕЛ ОД ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА НА ИВАН ТРПОСКИ ОД СИДНЕЈ, АВСТРАЛИЈА ВО ДЕЛОТО „ОВА Е МОЈОТ ЖИВОТ“ Во ова…