Собранискиот претседател Џафери во официјална посета на Косово

Претседателот на Собранието, Талат Џафери од денеска престојува во дводневна посета на Косово. Како што е…

Евродипломатите уверуваат кризата во Украина нема да ги забави евроинтеграциите, Скопје очекува брзи чекори од ЕУ

Кризата во Украина нема да го забави процесот на евроинтеграција на Северна Македонија. Земјата веќе ги…

Собранието ја усвои Декларацијата за осуда на воените напади врз Украина

Со 100 гласа „за“, тројца „против“  и ниту еден „воздржан“ Собранието вечерва ја усвои Декларацијата за…

Гир и Бомгартнер: Украина мора да остане суверена и слободна земја, С Македонија е усогласена со ЕУ и НАТО

Русија мора веднаш да ги прекине своите воени дејствија и безусловно да се повлече од целата…

Милановиќ: ЕУ да ги почне преговорите со Скопје и Тирана кои со години ги малтретира

Во ред е да се бара членство на Украина во ЕУ, но мора да се донесе…

Декларацијата за Гоце Делчев е непотребно политизирање, смета претседателот Пендаровски

Предлозите 4+1 во преговорите со Бугарија не се ризични, смета претседателот на државата Стево Пендаровски. Според…

Вучиќ: На барање на С Македонија ќе испорачаме 50 000 тони пченица и 25 000 тони пченка

Српскиот претседател Александар Вучиќ во вечерашното вонредно обраќање до јавноста за полититичката и економсата криза околу…

Претседателот Пендаровски го назначи Фрчкоски за ополномоштен амбасадор во ООН

Претседателот на државата Стево Пендаровски со указ го назначи професорот Љубомир Фрчкоски за ополномоштен амбасадор на…

Одлуката за избор на Талат Џафери од 27 април на седница на Уставен суд

Уставниот суд на денешната седница, меѓу другото, ќе расправа по иницијативите поднесени на Одлуката за избор…

ЕУ да не го остави Западен Балкан како отворено прашање, итно да се одблокира почетокот на преговори со Скопје и Тирана

Европската Унија треба ургентно да го деблокира почетокот на преговори со Северна Македонија и со Албанија…