Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божиќ

Православните христијански верници во земјава утре го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово –…

Амбасадорот Бомгартнер пред пратениците ќе ги презентира приоритетите на француското претседавање со ЕУ

Подготовката за собраниската седница предвидена за 13 јануари на која амбасадорот на Франција во земјава, Сирил…

Елизабет Барсак: Северна Македонија и Албанија не треба да се одвојуваат на патот кон ЕУ

Француската амбасадорка во Албанија, Елизабет Барсак, изјави дека Албанија и Северна Македонија не треба да се…

Божиќно послание на г.г. Стефан: Да подариме грижа и љубов, воплотеното Слово Божјо е најдобар показател дека промената започнува од личноста

† СТЕФАН, ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД…

Очекуваме конструктивни разговори со новата бугарска Влада и брзо деблокирање на процесот, порача Османи

Очекуваме конструктивни разговори со новата Влада во Република Бугарија, враќање на довербата, разговор по однос на…

Османи: Во втората половина на јануари официјална комуникација со Париз за натамошните чекори кон ЕУ

Во втората половина на јануари, по формирањето на Владата во Северна Македонија, ќе биде воспоставена комуникацијата…

Северна Македонија во 2023 претседавач на ОБСЕ, почнуваат активностите за подготовка на претседавањето

Северна Македонија стана дел од триото претседавачи на ОБСЕ или познато како ОБСЕ тројка, заедно со…