Претседателот Пендаровски ги унапреди полковник Симеон Трајковски и полковник Бесник Емини во чин бригаден генерал

Претседателот Стево Пендаровски со указ ги унапреди полковник Симеон Трајковски и полковник Бесник Емини во чин…

Заев: Нашата државност почива на делата на антифашизмот, но неприфатливо е давање етнички карактеристики на фашизмот

Нашата државност почива на делата на антифашизмот. Нашата слобода е резултат на антифашизмот. Македонскиот народ ја…

„Осерваторио“: Кусогледо бугарско вето на патот на Северна Македонија кон ЕУ

Со ветото за стратот на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ, бугарската Влада игра…

Пендаровски: Решение на спорот со Бугарија само со почитување на достоинството на македонскиот народ

Антифашистичката борба е во темелите на современата македонска држава, а во таа борба сме се бореле…

Продолжуваат контактите со Софија, Скопје со оптимизам гледа на можните решенија

Македонската и бугарската влада се во постојан контакт и размена на идеи за изнаоѓање на можни…

Армијата се вклучува во обезбедување на здравствените установи, Прилеп чека одлука за карантин

Армијата од денеска се очекува да се вклучи во обезбедување на здравствените институции. Ќе се обезбедуваат…

Шекеринска – Галовеј: Обединетото Кралство стои покрај Северна Македонија како една членка на НАТО до друга

Обединетото Кралство стои покрај Република Северна  како една членка на НАТО до друга. Северна Македонија и…

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо да се инвестира во гасна централа во Грција, може да се направи гасна централа во ТЕЦ Неготино

На повидок нова „енергетска авантура“ наречена изградба на гасна електрана во Грција. Изминативе два-три дена слушнавме…

Околу 300 војници и 150 полицајци ќе ги обезбедуваат здравствените објекти

Околу 300 припадници на Армијата за време на прогласената кризна состојба ќе бидат ангажирани во поддршка…

Со фокус на здравјето предлог – буџетот влезе во Собранието, за власта реален, за опозицијата огромен и неразвоен

Здравјето, здравата економија и здрави финансии и општество воопшто се во фокусот на буџетот за 2021…