ВМРО-ДПМНЕ во Собранието ќе гласа против потврдување на одлуките за вонредна состојба

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против потврдувањето на петте одлуки за вонредна состојба што го…

Бочварски и Баздникин разговараа за гасификацијата во државава и директно авионско поврзување со Русија

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска се сретна со амбасадорот на Руската Федерација во…

Пратениците попладнево ќе расправаат за потпретседателите на Собранието

Собранието денеска попладне се очекува да ја продолжи седницата на која ќе се расправа за предлог-одлуката…

СИРИЗА бара од Мицотакис веднаш да ги донесе во Парламентот договорите со Северна Македонија

Мицотакис има две опции или веднаш да ги донесе за ратификација во Парламентот билатералните договори со…

МД „Илинден“ од Тирана апелира за помош за операција на Васил Јанкула, преспанскиот херој

Вклучувајќи се во акцијата, Македонско друштво „Илинден“-Тирана, упати апел секој кој колку може да донира средства…

Османи – Шуица: Проширувањето на ЕУ треба да продолжи паралелно со дискусиите за иднината на Унијата

Во рамките на дводневна интензивна агенда, министерот за надворешни работи Бујар Османи се сретна со потпретседателката…

Пендаровски го врачи признанието „Инженерски прстен“ на најдобрите дипломирани инженери

Претседателот Стево Пендаровски денеска во „Вила Водно“ го врачи признанието „Инженерски прстен“ на најуспешните дипломирани студенти…

Османи: Ќе се интензивираат контактите со Бугарија за да се надминат проблемите

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, порача дека во наредниот период македонската влада ќе ги интензивира…

Османи – Ковачев: Заедничка комисија за историски прашања да ја продолжи својата работа во насока на постигнување напредок

Во рамките на дводневната посета на Брисел, министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска се сретна…

Џафери се сретна со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин: Можност за продлабочување на парламентарната соработка

Претседателот на Собранието Талат Џафери на средбата со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин оцени дека билатералните односи…