Глигоров: Опстојувањето речиси 40 години ја потврдува потребата за „Скопско лето“

Со вечерашниот концерт на Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија (Сули ан, 20.30), „Скопско лето“…

Честитка од Форумот за демократска Македонија по повод Илинден

Форумот за демократска Македонија (ФДМ), заедница на иселеници од Република Македонија, им го честита празникот Илинден…

СДСМ: Граѓаните на референдумот ќе кажат да за Договорот со Грција, да за македонската иднина

СДСМ, како одговорна и државотворна партија заедно со сите политички чинители кои се определени за напредок…

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ уште еднаш ја погази демократијата во Македонија

СДСМ уште еднаш ја погази демократијата во Македонија, а Заев уште еднаш ги излажа македонските граѓани…

Бушати: САД се клучни за спроведување на Договорот од Преспа

Ангажманот на САД на Балканот е од клучно значење со цел да се обезбеди дека нема…

Јанушев: Нема консензус за референдумското прашање

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не ставија потпис на иницијативата за распишување на референдумот за името, која е…

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ може да учи како се работи транспарентно и како се слуша гласот на граѓаните

Криминалната ВМРО-ДПМНЕ може да учи како се работи транспарентно, одговорно и како се слуша гласот на…

Заев-Ханеда: Договорот со Грција беше постигнат со голема храброст на двете влади

Амбасадорката на Јапонија во земјава, Кеико Ханеда на средбата денеска со премиерот Зоран Заев му честиташе за…

Заев: Опозицијата да се вклучи и да ги повика граѓаните да излезат на референдумот

Премиерот Зоран Заев очекува поддршка од пратениците од владеачкото мнозинство во Собранието за отпочнување на иницијативата…

ЕК: Косовските царини се штетни и загрижувачки

По повеќе дена чекање да се види дали Косово и земјите од регионот ќе успеат да…