Рама: На ЕУ и е потребен Западен Балкан исто како што на Западен Балкан му е потребна ЕУ

Во рамките на Берлинскиот процес, кој ќе се одржи во Албанија на 16 октомври 2023 година,…

Властите во Берлин со поддршка за француско-германскиот експертски предлог за реформи и проширување на ЕУ

Партиите членки на германската владина коалиција изразија поддршка на препораките изнесени во извештајот на група експерти…

Словенечкиот министер за одбрана Марјан Шарец во Скопје

Министерот за одбрана на Словенија Марјан Шарец денеска ќе престојува во официјална посета на Северна Македонија,…

Д’МБЕНСКОТО ДРУШТВО И СРЕДБАТА ВО САРАЈ, СКОПЈЕ (3)

ДЕЛ ОД ЖИВОТОТ НА АТАНАС БЛИЗНАЈОВ ВО МОНОГРАФИИТЕ НА СЛАВЕ КАТИНЖелбата на Атанас и Славка Близнакови да…

Нестабилен период за внатрешниот пазар на ЕУ со истекот на забраната за увоз на житарки

Привремената забрана за увоз на жито од Украина во петте соседни земји од Европската Унија беше…

Битиќи во Вашингтон на средби со директори на ММФ, Светска банка и високи претставници на Департментот за финансии

Заменик-претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, престојува…

Спасовски во Љубљана на средба со словенечкиот министер за внатрешни работи Боштјан Поклукар

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска и утре предводи делегација од МВР во работна посета…

Командантот на Националната гарда на Вермонт, Грегори Најт во официјална посета на Скопје

Командантот на Националната гарда на Вермонт, генерал-мајор Грегори Најт во рамки на денешната официјална посета на…

Министерот за одбрана на Норвешка, Грам во официјална посета на земјава

Министерот за одбрана на Норвешка, Бјорн Арилд Грам денеска ќе биде во официјална посета во земјава.…

Македонците од Албанија порачуваат: Од кога сме родени знаеме дека сме Македонци

Нас Македонците во Албанија ништо не може да не поколеба на пописот да се изјасниме она…