Австрија предлага унапредување на постепената интеграција на Западниот Балкан на патот кон полноправно членство во ЕУ

Иако ја препознаваме важноста да се разговара за реформите во Унијата и за иднината на ЕУ,…

Одбележување 30 години партнерство помеѓу Армијата на Република Северна Македонија и Националната гарда на Вермонт

Министерката за одбрана Славјанка Петровска и командантот на Националната гарда на Вермонт, генерал мајор Грегори Најт,…

Османи: Северна Македонија е најмалтретираната земја во процесот на проширување на ЕУ

Најдобрата гаранција за зачувување на македонскиот идентитет е, по влезот во НАТО, земјата да стане членка…

Денес во Србија е Ден на жалост за смртта на тројцата Срби во Бањска

Денеска во Србија е Ден на жалост поради смртта на тројцата Срби од северот на Косово…

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивите на новата амбасадорка на Куба

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Република Куба во Република…

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивите на новоименуваниот амбасадор на Грузија

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Грузија за Република Северна…

Битиќи во Вашингтон: Размената на стоки со САД бележи нагорна линија, има потенцијал за уште поинтензивна соработка

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, во Вашингтон остварил…

Петровска – Каволи: Потврдена одличната македонско – американска одбранбена соработка

Во пресрет на утрешната конференција на началници на Генералштаб на земјите од САД – Јадранската повелба,…

Светска банка: Економското вклучување на ЛГБТИ луѓето ќе го зголеми БДП на Северна Македонија и Србија

Светската банка денеска соопшти дека политиките насочени кон зајакнување на социјалното вклучување на лезбејките, хомосексуалците, бисексуалците,…

САД острo ги осудија насилните напади врз полицијата на Косово, повикаа на воздржаност од Белград и Приштина  

САД најостро ги осудуваат вчерашните „координирани“ насилни напади врз полицијата на Косово во близина на манастирот…