ПОЛИТИЧКА ТЕНЗИЈА И ДЕЛ ОД МАКЕДОНСКИТЕ ТРАГЕДИИ (31)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО – АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“ Еден од ретките моменти кога Борис…

Османи-Жоли: Силна поддршка од Канада за европската перспектива на земјава, да се зајакне економската соработка

Канада како искрен пријател и партнер ја поддржува европската перспектива на Северна Македонија во ЕУ, а…

Дачиќ не верува дека Западен Балкан ќе влезе во ЕУ до 2030 година

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ денеска во Блед изјави дека не верува оти…

ЕК по „ветувањето“ на Мишел за Западен Балкан: ЕУ не е фокусирана на датумот, туку на заслугите

Проширувањето на Европската унија е политички приоритет за Европската комисија, но тоа е процес заснован на…

Фајон: Ова година е клучна за проширување на ЕУ

Шефицата на словенечката дипломатија Тања Фајон изјави дека оваа година ја гледа како клучна за проширување…

Канадската министерка за надворешни работи Мелани Жоли во посета на Скопје

Министерката за надворешни работи на Канада, Мелани Жоли денеска ќе престојува во работна посета на Северна…

Почнува кампањата „Ние сме Европа“

„Отворената трибина: ЕУ за македонската економија” ќе биде одржана вечер на плоштадот Јадран во организација на…

Пендаровски-Павел: Недвосмислена и отворена поддршка од Чешка за евроинтеграциите на земјава

Чешка е наш значаен и докажан сојузник со кој веќе три децении градиме пријателски политички и…

Претседателот Пендаровски во официјална посета на Чешката Република

Претседателот Стево Пендаровски денеска и утре престојува во официјална посета на Чешката Република. Како што соопшти…

Мицкоски: Владата нема кредибилитет, логични се барањата на опозицијата за избори

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска во изјава за медиумите дадена во Берово оцени дека актуелната…