ПРОСЛАВИ НА ГОЛЕМИТЕ ЈУБИЛЕИ НА ЕСМА И АНСАМБЛОТ „ТЕОДОСИЕВСКИ“ (24)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЕСМА“ НА СЛАВЕ КАТИН  Есма Реџепова–Теодосиевска и Ансамблот „Теодосиевски“ најпрво го прославиле својот…

IN MEMORIAM: Почина Стојан Георгиев Томовичин, еден од најголемите македонски патриоти

Стојан Георгиев е роден на 18 март 1938 година во градот Петрич, Пиринскиот дел на Македонија.…

Османи ќе се обрати на првата Конференција за климатски промени во организација на ОБСЕ

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи денеска ќе престојува во работна посета…

Судскиот совет ја прифаќа идејата да биде „под лупата“ на оценска мисија на ЕУ

Судскиот совет ја поздравува и ја прифаќа идејата на амбасадорот на Европската Унија Дејвид Гир да…

Одбележана 247 годишнината од независноста на САД

Американската амбасада во Скопје вечерва ја одбележа 247. годишнина од независноста на Соединетите Американски Држави. На…

Ковачевски – Рама: Берлинскиот процес и останатите регионални иницијативи обезбедуваат побрза евроинтеграција на земјите од регионот

Премиерот Димитар Ковачевски, одржа тет-а-тет средба со неговиот албански колега Еди Рама, на која во фокус…

Османи во Стразбур на средби со Мијатовиќ и Пејчиновиќ-Буриќ

Шефот на дипломатијата Бујар Османи, денеска во Стразбур оствари средби со Генералната секретарка на Советот на…

Гир: Уставните измени се одговорност на секој пратеник, тие треба да ја погледнат големата слика и да видат кој е националниот интерес

Евроамбасадорот во земјава Дејвид Гир вечерва во интервју за „Топ тема“ на ТВ Телма вели дека…

Премиерот на Албанија Рама во официјална посета на земјата

Премиерот Димитар Ковачевски денеска ќе го пречека и ќе биде домаќин на Еди Рама, претседател на…

Османи ќе се обрати пред Комитетот на министри на Советот на Европа во Стразбур

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ќе се обрати пред Комитетот…