Мицкоски: Ако не се прифати еден од нашите предлози, избори би биле единствено логично решение 

ВМРО-ДПМНЕ ќе почека уште некој ден за да добие одговор од СДСМ за предлозите што ги…

Муцунски: По лидерската средба се потврди дека Владата нема 2/3 мнозинство за уставни измени

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е конзистентен и остануваме на тој став кој што е потврден од сите…

Мицкоски за избори ги понудил 24 септември, 1 или 8 октомври

На лидерската средба со премиерот и лидер на СДСМ Димитар Ковачевски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски…

Светска банка: Македонската економија годинава ќе забележи раст од 2,4 отсто

Економијата на Северна Македонија годинава ќе забележи раст од 2,4 отсто, проценува Светска банка во најновиот…

Бејли: Уставните измени се решение за ЕУ, САД ќе бидат разочарани ако има друго вето

Поранешниот амбасадор на САД во Скопје Џес Бејли вели дека уставните измени се јасно решение за…

ШЕСТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ ВО 1974 ГОДИНА (23)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛАВЕ…

БИЗНИСМЕНОТ ЃОРЃИЈА – ЏОРЏ АТАНАСОСКИ ВЉУБЕНИК ВО МАКЕДОНСКОТО СОНЦЕ (22)

Само Сонцето е постаро од Македонија, вели Ѓорѓија-Џорџ Атанасоски. Затоа, симболот на античките Македонци, на Филип…

ДЕЛ ОД ПРВА ПОСЕТА НА СЕЛОТО БРЕЗНИЦА ВО ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА (19)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЛУ  ВЛАШО – АМЕРИКАНСКИ СИН НА МАКЕДОНИЈА“.. Тој исто така зборуваше дека се…

ОБЈАВЕНИ ТРУДОВИ ВО ЧЕСТ НА ПРОСВЕТИТЕЛИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ (19)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛАВЕ…

УЧЕСТВО НА БРОЈНИ КОНЦЕРТИ ПРЕД СМРТТА НА СТЕВО (20)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ЕСМА“ НА СЛАВЕ КАТИН  Во 1983 година, повторно биле поканети на Вториот светски фестивал…