Мицкоски – Росвал: Што побрзо членство во ЕУ, но без негирање на историјата и идентитетот

Актуелната политичка и економска состојба и евроинтеграцискиот процес на државава биле теми на денешната средба на…

Светски ден на слободата на медиумите – триесет години потоа

„Обликување на иднината на правата: Слободата на изразување како двигател за сите други човекови права“ е…

Османи во посета на САД, ќе се обрати пред Советот за безбедност на ООН

Во рамки на одбележувањето 30 години од рамковниот договор ОБСЕ-ОН, претседавачот со ОБСЕ и министер за…

Пендаровски – Росвал: Преговорите со ЕУ се клучни за забрзување на реформската агенда

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими Џесика Росвал, министерка за европски прашања на Кралството Шведска, која…

МД „Илинден“ – Тирана почна кампања „Главата горе – изјасни се дека си Македонец“

Македонско друштво „Илинден“ – Тирана, пред престојниот попис на населението во Албанија, почна кампања под мотото…

Врховниот суд на Грција ќе одлучува за учеството на изборите на осудениот поранешен пратеник на Златна зора

Врховниот суд на Грција денеска ќе ги разгледа доставените кандидатури на партиите за нивно учество на…

Андреевски за индицентот во Каламарија: Политиката се обиде да ја победи уметноста, благодарност до сите кои застанаа на страната на уметноста

Политиката, како и многу пати до сега, се обиде да ја победи уметноста. Сакам да нагласам…