МАКЕДОНЦИТЕ ОД АЛБАНИЈА: Негувањето на мајчиниот македонски јазик кај нашите деца го чува и јакне националниот и културен идентитет

По повод одбележувањето на 5 мај Денот на македонскиот јазик, македонското друштво „Илинден“-Тирана и огранокот за…

Ескобар, Агелер и други американски дипломати со честитка за Денот на македонскиот јазик

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан Габриел Ескобар, амбасадорката Анџела Агелер…

Пендаровски: Македонскиот јазик е заштитникот на нашиот идентитет, сегашност и иднина, коренот на нашето битие

Денеска го чествуваме 5 Мај – Денот на македонскиот јазик, заштитникот на нашиот идентитет, сегашност и…

Ден на македонскиот јазик – 5 Мај, дебати за негова заштита и афирмација и културни настани

  По повод Денот на македонскиот јазик – 5 Мај, надлежните институциии денеска организираат дебати и…

Македонците од Албанија положија цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Претставници на Македонците од Албанија денеска се поклонија пред гробот на македонскиот револуционер и борец за…

Претседателот Пендаровски ќе присуствува на церемонијата на крунисување на британскиот крал Чарлс Трети

Претседателот Стево Пендаровски, придружуван од сопругата Елизабета Ѓоргиевска, ќе присуствува на церемонијата на крунисување на британскиот…

Мицкоски: Идеалите на Делчев се живи и тој столетен оган за слобода

Неговото дело е посилно од секој удар, од секоја поделба. Идеалите на Делчев се живи, и…

Се одбележуваат 120 години од смртта на Гоце Делчев

Со панихида на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија во Скопје почна одбележувањето на 120 години…

Ковачевски од СБ на ОН: Северна Македонија e пример за решавање на отвoрени прашањa дома и со соседите

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати денеска пред Советот за безбедност на ОН како прв македонски премиер…

Ковачевски во ОН, ќе има обраќање пред Советот за безбедност

  Премиерот Димитар Ковачевски во рамки на работната посета во Соединетите Американски Држави, денеска во Њујорк…