Извршната власт „на линија“ со Агелер, писмото на амбасадорката ги вознемири духовите во судската власт

Писмото на американската амбасадорка Анџела Прајс Агелер до судските и извршните органи го содржи она на…

КОН МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ“ (13)

ДЕЛ ОД МОНОГРАФИЈАТА „ВО ЧЕСТ НА СВЕТИТЕ КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ОД Д-Р ВЕРА СТОЈЧЕВСКА – АНТИЌ И СЛАВЕ…

Писмото на Агелер во фонот на тоа што таа го говори веќе неколку месеци, вели Пендаровски

Шефот на државата Стево Пендаровски денеска изјави оти претпоставува дека писмото на американската амбасадорка Анџела Прајс…

Османи: Не може да се интегрира една заедница, а да се негира идентитетот и јазикот на другата заедница, потребна е кредибилност на ЕУ-процесот

Република Северна Македонија покажа дека е функционална мултиетничка демократија која служи за пример не само за…

Пендаровски: Државата нема да пропадне ако ги внесеме Бугарите во Уставот

Претседателот Стево Пендаровски денеска истакна дека тој преку својот претставник учествува во работната група за уставните…

Пендаровски ја пречека Османи во „Вила Водно“

Претседателката на Косово Вјоса Османи-Садриу претпладнево со највисоки државни и воени почести беше пречекана од претседателот…

Шефот на дипломатијата Османи на средби во Брисел

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, при што…

Косовската претседателка Османи-Садриу во посета на Северна Македонија

Косовската претседателка Вјоса Османи-Садриу денеска ќе допатува во официјална посета на земјава на покана на шефот…

Почнува „Самит Македонија 2025“

Во следните два дена во Скопје ќе се одржува „Самит Македонија 2025“. Официјалното отворање на Самитот…

Почнува Делфи економскиот форум во Грција, в петок учество на претставници од Северна Македонија

Министерката за култура Бисера Костадиновска- Стојчевска, заменик-министерот за финансии Филип Николоски, извршниот директор на Номагас Бајрам…