Ван дер Белен ќе се обрати пред Парламентот

Сојузниот претседател на Република Австрија Александер ван дер Белен во рамки на официјалната посета на Северна…

Николоски: Овој парламентарен состав нема мандат за уставни измени

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ останува непроменет дека овој парламентарен состав нема мандат за уставни измени, бидејќи никој…

ВМРО-ДПМНЕ: Апокалипсата наречена Влада на СДСМ и ДУИ и економските утки кои сите ги чувствуваме

Наспроти секојдневните пресови на СДС, Ковачевски и по некој министер на ДУИ дека успешно се справиле…

Османи: Состанокот на САД-Јадранската повелба можност за потенцирање на поддршката на земјите членки за Украина

Денешниот министерски состанок на САД – Јадранската повелба е уште една прилика да ја истакнеме досегашната…

Комисијата за употреба на историските имиња ќе решава за бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“

Комисијата за употреба на историските имиња денеска треба да одржи седница и да изготви извештај во…

Утре средба Пендаровски – Ван дер Белен и обраќања на двајцата претседатели на Македонско-австрискиот економски форум

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе биде домаќин на сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер…

Неформален министерски состанок на САД – Јадранската Повелба

Во рамки на претседавањето на земјава со Иницијативата „САД – Јадранска Повелба“ (А5) денеска во Скопје…

Џачка: Уставните измени треба да се направат, сите треба да се свесни дека така ќе се отвори патот на евроинтеграциите

Поголемата свест за Европската Унија креира историска можност 2030 година да бидеме сите внатре во ЕУ.…

Ковачевски: Со националната одлука за НАТО ги пробивме бариерите, обединување и за одлуките за ЕУ

Нашата национална одлука за членство во Алијансата ги проби бариерите на партиите, религиите и народите и…

Ковачевски: Со заштитени идентитетски одредници сме рамноправна членка на НАТО, трасираме пат кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати на настан во чест на…